Zasady
Banzuke jest to lista rankingowa wszystkich walczących zawodników, czyli rikishi lub sumotori, napisana w chinskim języku, odawana 13 dni przed rozpoczęciem Basho, czyli turnieju. W ciągu roku odbywa się sześć turniejów: styczniowe Hatsu Basho w Ryogoku Kokugikan w Tokio, marcowe Haru Basho w Osaka City Gymnasium w Osace, majowe Natsu Basho ponownie w Ryogoku Kokugikan w Tokio, lipcowe Nagoya Basho w Aichi Prefectural Gymnasium w Nagoi, wrześniowe Aki Basho jeszcze raz Ryogoku Kokugikan w Tokio oraz listpadowe Kyushu Basho w Fukuoka International Center w Fukuoce. Zawodnicy każdej rangi są podzieleni na wschód - Higashi i zachód - nishi, który postrzegany jest jako słabszy.

SANYAKU                           M

Yokozuna - grand champion   A

Ozeki - champion                 K

Sekiwake - junior champion    U

Komusubi - meat grinder        U

                                        C

Maegashira - warrior             H

                                         I

 

Juryo - junior

 

Makushita - below maku

Sandanme - 3rd rank

Jonidan - 2nd from the start

Jonokuchi - Entering to start

 

Ichiban Shusse

Niban Shuuse

Maezumo - beginner

 

Aby rikishi mógł być awansowanym do rangi Sekiwake musi w turniejach mieć bilans dodatni tzn. co najmniej osiem zwycięstw w turnieju. Kiedy rikishi ma co najmniej 10 zwycięstw w turnieju i szanse na zwycięstwo w turnieju i pokona Yokozune, organizacja sumo awansuje go do rangi Ozeki. Aby stracić rangę Ozeki, zawodnik musi osiągnąć dwa makekoshi, czyli przewaga przegranych nad wygranymi. Aby powrócić do rangi Ozeki wystarczy wygrać 10 walk w następnym Basho. Jeśli się spadkowiczowi to nie powiedzie to musi walczyć o rangę Ozeki od początku. Gdy ozeki zajmuje miejsce w pierwszej trójce Basho, to może otrzymać promocję do rangi Yokozuna. Musi wygrać co najmniej 38 walk w trzech kolejnych Basho, lecz to nie wszystko, ponieważ pod uwagę bierze się również charakter i ogólną postawę zawodnika.

Różnica między dolnym Juryo i górnym Makushita jest bardzo duża. Dla większości rikishi awans do Juryo jest większym osiągnięciem niż zostanie Ozeki. Podstawową zaletą dla rikishi jest tsukebite. Yokozuna ma czterech, a sekitori dwóch lub trzech. Bycie sekitori oznacza mieć tsukebite, oitcho mage tzn. specjalną fryzurę z kokiem, kesho mawashi, jedwabne, kolorowe mawashi do walk, sagari tzn. ozdoby zwisające z mawashi, sezonowe kimono.